Астрономія 14: 37 20 Вересня. 2018 Складність 4.2 Солнечный зонд “Паркер” прислав перші наукові дані

September 21, 2018 - By Arturo Altman

Сонячний зонд “Паркер” через місяць після запуску переслав на Землю перші дані з усіх своїх наукових інструментів, що підтвердило їх працездатність. Незважаючи на те, що зближення з нашою зіркою відбудеться лише 1 листопада, наукова програма почата вже зараз, щоб накопичити більше даних про сонячному вітрі в околицях Землі, повідомляється на сайті місії.

Зонд «Паркер» розроблявся з 2008 року і отримав свою назву на честь американського астронома Юджина Паркера, який в 1958 році опублікував статтю, предсказавшую наявність сонячного вітру — потоку високоенергетичних заряджених частинок, що безперервно випускаються Сонцем. Апарат займеться вимірюванням основних характеристик сонячного вітру і сонячної атмосфери уздовж своєї траєкторії, дослідженнями електромагнітних полів поблизу Сонця і процесів, що йдуть в його зовнішніх шарах.

За планом процес зближення із зіркою триватиме сім років — з кожною новою орбітою (усього їх 24) апарат буде все ближче підходити до світила. Перший перигелій буде пройдений вже 1 листопада, на відстані близько 24 мільйонів кілометрів від зірки. Потім, після серії з семи гравітаційних маневрів поблизу Венери, апарат в середині грудня 2024 року зблизиться з Сонцем до відстані близько 9-10 сонячних радіусів (близько шести мільйонів кілометрів). Це в сім разів ближче, ніж перигелій орбіти Меркурія, і ще жоден космічний апарат не підбирався настільки близько до Сонця. При цьому зонд буде знаходиться в екстремальних умовах, що включають нагрів, вплив заряджених частинок і випромінювання від зірки. Щоб нормально функціонувати поблизу Сонця, зонд оснащений системою охолодження і теплозахисним щитом, що працює в якості парасольки, під яким вкриються всі наукові прилади. Крім того, багато елементів конструкції і наукових інструментів зроблені з використанням високотемпературних матеріалів.

Через місяць після запуску зонд передав на Землю перші дані з кожного зі своїх чотирьох наукових інструментів. Вони необхідні для перевірки працездатності всіх систем зонда і їх калібрування. Оптичний телескоп WISPR (Wide-field Imager for Solar PRobe), який буде знімати сонячну корону, ударні хвилі і сонячний вітер, 9 вересня зробив пробний знімок, на якому видно центральну частину Чумацького Шляху і Юпітер, саме Сонце знаходиться далеко за правим краєм знімка, а на стику двох кадрів видна одна з найяскравіших зірок на нічному небі — Антарес.

Інший прилад, ISʘIS (Integrated Science Investigation of the Sun), що представляє собою два окремих інструменту (EPI-Hi і EPI-Lo), також провів свій перший сеанс реєстрації високоенергетичних частинок. EPI-Lo, в основному, спостерігав фонові космічні промені, що прилітають з галактики, в той час як EPI-Hi зареєстрував частки водню і гелію з більш низькими енергіями, в подальшому, по мірі наближення до Сонця, обидва інструменту будуть реєструвати більш високоенергетичні частинки, джерелом яких є корона Сонця.

Інструмент FIELDS (Electromagnetic Fields Investigation), займається дослідженням електромагнітних полів поблизу Сонця, був успішно наведено в робочу конфігурацію на початку вересня і також отримав свої перші дані, що показали ослаблення напруженості магнітного поля по мірі розгортання магнітометра на висувній штанзі, що підтверджує ідею про те, що для отримання потрібних даних необхідно розташовувати датчики на достатній відстані від апарату.

На початку вересня свою роботу почали і чотири антени для вивчення електричних полів, які майже відразу зареєстрували прихід сонячного спалаху. Останній науковий інструмент зонда — SWEAP (Solar Wind Electrons Alphas and Protons) складається з трьох приладів і реєструє найбільш поширені частинки сонячного вітру, також успішно провів свої перші спостереження, піймавши електрони і іони від Сонця.

Receive News & Ratings Via Email - Enter your email address below to receive a concise daily summary of the latest news and analysts' ratings with our FREE daily email newsletter.